Poslední dvě kola základní části rozhodnou o play-off

20. kolo plné překvapení.

První utkání 20. kola bylo sehráno už v pátek a střetli se v něm slovenský tým DAC Dunajská Streda a v současnosti poslední celek soutěže HK Hodonín. Slovenské družstvo, které zatím okupuje druhou příčku tabulky MOL ligy, a tak to také asi už zůstane, v zápase s posledním mem nezaváhalo a připsalo si pohodlnou výhru rozdílem patnácti branek. Trojice sobotních zápasů přinesla hned dvě velká překvapení, nejprve tedy to první, kde se sice výsledek jaksi předem očekával. Ve Zlíně nastoupil jako domácí tým outsider Handball Club Zlín proti českému velkoklubu Baníku Most a nic jiného, než hladká výhra Baníku se neočekávala. Ale považte, po odehrání prvních třiceti minut svítil na ukazateli scóre stav 13:14 a to se opravdu nečekalo. Favorit asi dostal o přestávce od lodivoda Vladimíra Šumy pěkné kapky, když druhou polovinu už vyhrál bez problémů 21:13 a celé utkání pak 35:26. Dalším zápasem už bylo avizované překvapení v Písku, kde domácí Sokolky nastoupily v plné zbroji. Jen reprezentační pivotka Alena Stellnerová chyběla na hřišti i na lavičce i když na lavičku zamířila, ale v podobě dalšího člena realizačního týmu. Domácí zahájily utkání tak jak se patří na tým, který usiluje vehementně a bez potíží do českého play-off. Před posledními třemi zápasy měly pohodlný šestibodový náskok a žádná starost je netížila. Také v sobotním zápase v Písku vlétly na Hanačky bez bázně a hany. První minuty patřily zejména aktivní Magdaleně Svobodové, která se v prvních osmi minutách trefila cekem třikrát a v ničem za ní nezaostala ani Boorová, která se během prvního poločasu trefila do černého dokonce čtyřikrát. Super kanonýrka Iveta Korešová začala zápas trochu vlažněji, ve 12. minutě dokonce neproměnila první sedmičku Písku a svůj první přesný zásah si připsala až v čase 16:50. Zato do poločasu své konto zatížila ještě pěti brankami. Nejlepší olomouckou střelkyní prvního poločasu byla Daňková, která se bezchybně trefila ze tří sedmiček a k tomu přidala i dvě trefy ze hry. První poločas tedy skončil vysokým vedením domácích 17:12. Druhý poločas zahájily tříbrankovou kanonádou Hanačky, které během tří minut třikrát skórovaly a do desáté minuty se trefily celkem osmkrát. To tak byla zrovna hranice, kdy Hanačky srovnaly i vedení domácích. Nejlepší mušku ve druhém poločase měla Indráková (za svobodna Pokorná), která si vzpomněla na svoje kanonýrské časy před příchodem Korešové do Písku před svým mateřstvím a nastřílela za poločas 6 branek. Na začátku poslední desetiminutovky konečně zaútočily i Hanačky. Postupně Fleková, Roupcová a Jansová a skóre najednou narostlo na 25:28 ve prospěch hostujícího družstva. Po time outu domácí trenérky se podařilo Písku v krátkosti vyrovnat na 28:28, Hanačky sedmičkou (Malinová) a Daňkovou však odskočily vzápětí na 28:30 a v dramatickém závěru si nejtěsnější vedení po zásluze ubránily. V posledním sobotním utkání v Plzni přivítala domácí děvčata favorizovanou Slavii Praha. Po poločase, ve kterém se více dařilo hostujícímu celku, vedla pražská Slavie 14:17. Ve druhém poločase se rozstřílela Schreibmeierová a k v ní se přidala Dominika Galušková a dílo byl dokonáno. Plzeň si připsala cennou trofej a Slavia po několika střeleckých hluchých místech ve druhém poločase si odvezla domů pětibrankovou porážku. Nedělní dohrávka porubských Sokolek se změnila v obrovské drama, když domácí tým připravil slovenskému soupeři ze Šaľy nečekanou zápletku v podobě vyrovnaného souboje. Sokolky od prvních minut udávaly zápasu dramatický náboj, vedly 4:0, na začátku dvacetiminutovky 9:4 a v poslední minutě poločasu vedly ještě 11:8. Půlka skončila nakonec 11:10.  Také po změně stran první desetiminutovka se nesla v podání Sokolek, které vedly 17:13, v polovině poločasu Duslo poprvé stáhlo výsledek na 19:18, dvě minuty před koncem poprvé vyrovnaly na 22:22 a následně se ujaly vedení 22:23. Sokolky půl minuty před koncem vyrovnaly na 23:23 a v čase 59:59 vsítila Pócsiková vítěznou a veskrze šťastnou branku.

Před námi je předposlední kolo interligy – kdo postoupí do play-off ?

Předposlední 21. kolo základní části interligy bylo již předehráno na Zemplíně 21. února, kde Iuventa Michalovce porazila družstvo Handball Club Zlín vysoko 42:23 (22:12). Čtveřice sobotních zápasů se budou hrát dvě na Moravě, jedno v Čechách a jedno na Slovensku. Na Slovácku v Hodoníně dojde ke střetnutí dvou posledních týmů tabulky a vítězný tým se hodně blízko přiblíží záchraně v soutěži, i když před všemi je ještě celá řada zápasů nadstavby ve formě play-out. Oba poslední týmy mají stejný počet bodů 4, takže všechno je jasné. V dalším duelu na Moravě nastoupí v Olomouci naše úspěšné družstvo, které už čtyři zápasy po sobě v řadě nepoznalo porážku. Po remízách doma s Iuventou a v Kynžvartu a výhře doma se Zlínem a v Písku, je čeká doma zápas a souboj se slovenským týmem Dunajské Stredy. V předchozích vzájemných zápasech jsme všechna domácí utkání vyhráli 2021 – 29:26, 2022 – 29:28, 2023 – 29:23, takže bychom mohli úspěšné tažení zopakovat zejména nyní, když bychom to nyní nejvíce potřebovali, zejména po včerejší výhře v Písku, když se nám otevřela možnost dotáhnout se bodově na Sokolky, které čekají ještě střetnutí v Mostě a doma v posledním kole proti Iuventě. Jsme si však velmi dobře vědomi, jaká síla soupeře před naším týmem stojí, soupeř je momentálně v tabulce na druhé pozici se 4 body za Iuventou, ale jen o dva body před Mostem, na který má políčeno, aby se přes něj bodově nedotáhl. V posledním 22. kole hrají oba soupeři proti sobě, Dunajská Streda hostí Most, takže o infarktovou koncovku je postaráno tím více. Uf,uf – mají se naše holky opravdu na co těšit !!! Neméně zajímavé utkání lze očekávat v Mostě, kde oba soupeři domácí Baník i Sokolky z Písku mají o co hrát. O zainteresovanosti domácího týmu jsme se zmínili v souvislosti se střetnutím Dunajské Stredy v posledním kole proti Mostu. Mimo toho nebývalý zájem Sokolek spočívá vtom, že v sobotu doma promrhaly luxusní šestibodový náskok před Hanačkami o play-off. Oba, jak Most, tak i Písek tedy v sobotu musejí vyhrát, i když každý bude mít svou motivaci, a nakonec ještě Hanačky také musejí doma vyhrát s Dunajskou Stredou, jinak „šlus julius“, jak se říká. Zkrátka všichni musejí vyhrát a v tom je právě to kouzlo souboje o play-off. Posledním sobotním soubojem bude v Šaľe zápas proti pražské Slavii. Duslo má za sebou šťastnou výhru v Ostravě proti porubským Sokolkám, naopak Slavistky utrpěly porážku v Plzni, když ještě v poločase se vyhřívaly na vítězné vlně. Duslo ve slovenském triumvirátu bude hrát jen o čest a slávu, Slavia ještě bude chtít získat nějaký ten bodík navíc právě v Šaľe, protože v posledním kole se od ní v Hodoníně jaksi čekají body automaticky. Musí ale zabodovat, protože dnes jim už nikdo zadarmo body nevěnuje.

Autor textu: Václav DOBEŠ